Result of 5th Chinese Language Bridge Cup Contests

硬笔书法比赛 PEN CALLIGRAPHY
毛笔书法比赛 BRUSH CALLIGRAPHY
绘画比赛 PAINTING/DRAWING
作文比赛 COMPOSITION
翻译比赛 TRANSLATION
诗歌朗诵POETRY RECITAL: 普通话母语组 MANDARIN (L1)
诗歌朗诵POETRY RECITAL: 普通话非母语组 MANDARIN (L2)
诗歌朗诵POETRY RECITAL: 广东话母语组 CANTONESE (L1)
诗歌朗诵POETRY RECITAL: 广东话非母语组 CANTONESE (L2)

PEN CALLIGRAHPY

硬笔书法比赛 PEN CALLIGRAPHY

GROUP

PLACE

中文姓名

ENGLISH NAME

Daytime SCHOOL

Chinese School

年级组别

名次

日间
学校

课后或周末中文学校

3~5

1

毕欣潼

Erica But

Chinese Education Center

2

吴璟珊

Lucy Wu

Hillcrest Elementary School

南侨学校

3

關漢寧

Cosselmon Hannah

Alice Fong Yu Alternative School

优异

石傳焌

Brian L Che

Alice Fong Yu Alternative School

大觉中文学校

优异

李潁鑾

Mandy Lei

West Portal Elementary School

优异

苟家琳

Jaulie Goe

International School of the Peninsula

优异

鐘潔瑩

Crystal Chung

West Portal Elementary School

优异

楊詩敏

Victoria Yeung

Alice Fong Yu Alternative School

优异

余晓滢

Grace Yu

Chadbowne Elementary School

优异

鄭淑敏

Michelle Zheng

Jean Parker Elementary School

美洲中华中学校

GROUP

PLACE

中文姓名

ENGLISH NAME

Daytime SCHOOL

Chinese School

年级组别

名次

日间
学校

课后或周末中文学校

6~8

1

徐昭露

Lucy Xu

Marina Middle School

2

王簏敏

Gloria Wang

Marina Middle School

Central Chinese High School in America

2

黄婉螢

Wanying Huang

Marina Middle School

3

安芝華

Anasse Najwa

Alice Fong Yu Alternative school

3

王蔚旭

Waylin Wang

Marina Middle School

3

老頌君

Rowuena Lao

Marina Middle School

Cumberland Chinese School

优异

戚潔蒂

Jadie Chi

Chinese American International School

优异

胡健雄

Albort Hu

Marina Middle School

南侨学校

优异

陳怡

Jeanne Chen

Presidio Middle School

南侨学校

优异

黄天愉

Vivian Huang

Herbert Hoover M.S

优异

邝玮奇

Weiqi Kuang

Marina Middle School

南侨学校

优异

利嘉琦

Lucy Li

Marina Middle School

优异

蔣美琳

Sandy Jiang

Marina Middle School

南侨学校

优异

鄭婉鈴

Susanna Zheng

Marina Middle School

美洲中华中学校

优异

張敏怡

Sophia Cheung

Marina Middle School

优异

謝潔婷

Katherine Tse

Cornerstone Acedemy

优异

黄力

Joyce Huang

Marina Middle School

优异

石傅慧

Mandy L Che

Alice Fong Yu Alternative School

大觉中文学校

GROUP

PLACE

中文姓名

ENGLISH NAME

Daytime SCHOOL

Chinese School

年级组别

名次

日间
学校

课后或周末中文学校

9~12

1

赵崇熙

Chongxi Zhao

Newcomer High School

2

黄兆昌

Zhaochang Huang

Newcomer high School

3

吳碧華

Jacinta Wu

Lowell High School

3

雕明容

Sandy Diao

Lowell High School

美洲中华中学校

3

林雯汐

Wenxi Lin

Leland High School

优异

程敏洳

Shanna Cheng

George Washington High School

南侨学校

优异

蘇靜雯

Sandy So

Lowell High School

南侨学校

优异

温美笑

Michelle Wan

Lowell High School

优异

劉家怡

Karen Lau

Cupertino High School

优异

徐嘉贤

Jia Xian Xu

Newcomer High School

优异

余煒亮

Christina Yu

Lowell High School

南侨学校

优异

文莉莉

Lillie Man

Galileo Academy

南侨学校

优异

黎淑賢

Shuxian Li

George Washington High School

南侨学校

优异

高俊美

Nora Ko

Westmoor High School

南侨学校

Back to top

BRUSH CALLIGRAHPY

毛笔书法比赛 BRUSH CALLIGRAPHY

GROUP

PLACE

中文姓名

ENGLISH NAME

Daytime SCHOOL

Chinese School

年级组别

名次

日间
学校

课后或周末中文学校

3~5

1

鄺春婷

Alice Kuang

Gordon J.Lau Elem

美洲中文学校

2

侯潇潇

Victoria Hou

Beach Elementary School

屋崙中华文化院

3

王德成

Nathan Wang

Chinese American International School

优异

温颖琳

Elaine Wen

Sutro School

南侨中文学校

优异

陳典融

Danye Chen

Chinese American International School

优异

梁依婷

Lily Liang

Hillcrest Elementary School

优异

郑从惠

Angela Zheng

Eisenhower Elementary School

双双中文学校

GROUP

PLACE

中文姓名

ENGLISH NAME

Daytime SCHOOL

Chinese School

年级组别

名次

日间学校

课后或周末中文学校

6~8

1

鄭詠婷

Tiffany Zheng

Marina Middle School

美洲中华中学校

2

梁愷羚

Kailing Liang

Roosevelt Middle School `

南侨学校

3

朱惠芳

Fanny Zhu

Aptos Middle School

优异

陳欣欣

Harmony Chen

Dr. Martin Luther King Jr. Academic Middle School

南侨学校

优异

温安妮

Anni Wen

Marina Middle School

美洲中华中学校

优异

鄺耀雄

Andy Kuang

Marina Middle School

美洲中华中学校

优异

王德臣

Jonathan Wang

Chinese American International School

优异

黄玉莹

Yuying Huang

Marina Middle School

优异

馮挺楓

Kenneth Fond

Presidio Middle School

南侨学校

优异

黄嘉慧

Kelly Huang

Roosevelt Middle School`

Chinese School, Kuman

GROUP

PLACE

中文姓名

ENGLISH NAME

Daytime SCHOOL

Chinese School

年级组别

名次

日间学校

课后或周末中文学校

9~12

1

刘鑫

Frank Liu

Los Alto High School

2

梁文釗

Wen Zhao Liang

Galileo High School

Central Chinese High School in America

2

余嘉欣

Christina Yee

Lowell High School

南侨学校

3

苏航

Hang Su

University High School

美佳中文学校

优异

古龍悠悠

Purnima Gurung

Lowell High School

南侨学校

优异

黎麗詩

Denise Li

Cornerstone Academy

优异

林泳游

Katie Lin

Balboa High School

南侨学校

优异

阮佩珊

Lina Nguyen

Cornerstone Academy

优异

黄杏娥

Lily Huang

Abraham Lincoln high School

南侨学校

优异

譚銳豪

RuiHao Tan

Newcomer high School

Back to top

PAINTING/DRAWING

绘画比赛 PAINTING/DRAWING
GROUP
PLACE
中文姓名
ENGLISH NAME
Daytime SCHOOL
Chinese School
年级组别
名次
日间
学校
课后或周末中文学校
k 幼稚园
1
Tiffany La
West Portal Elementary School
2
貝棋
Norodom "Lawrence" Bay
West Portal Elementary School
3
戚芸彬
Alina Y. Qi
Cornerstone Academy
优异
梁依娜
Yina Liang
Hillcrest Elementary School
优异
陳展虹
Kiara Chan
Jefferson Elementary School
优异
沈丁丁
Christine Shen
Francis Scott Key Elementary School
优异
黄家俊
Brandon Wong
West Portal Elementary School
优异
郑小荻
Shana Zheng
Eisenhower School
优异
Sophia Cao
Clarendon Elementary School
优异
刘锦童
Flora Liu
Argonne Elementary School
GROUP
PLACE
中文姓名
ENGLISH NAME
Daytime SCHOOL
Chinese School
年级组别
名次
日间
学校
课后或周末中文学校
1~2
1
Sarah Cai
Spring Valley Science School
Central Chinese High School In America
2
吕晨晞
Francis Lu
West Portal Lutheran School
St. Anne's Chinese School
2
林宝其
Jordan Lam
Dianne Feinstein Elementary School
华大中文学校
3
应倚天
Christopher Ying
St. Gabriel Elementary School
隋老师中文教室
3
林駿其
Alec Lam
Dianne Feinstein Elementary School
华大中文学校
3
余美蘭
Hannah Yee
West Portal Elementary School
优异
杨婉雯
Wanwen Yang
Chinese Education Center
优异
薜晧予
Athena Xue
Franklin Elementary School
Asian Arts Studio
优异
郭巧文
Makenna Kwik
West Portal Elementary School
优异
林芯颂
Emmeline Lin
Old Lady of Mercy
华大中文学校
优异
陳頂峰
Andy Chen
Spring Valley Elementary School
优异
葉嘉慧
Leanna Yip
Alice Fong Yu Alternative School
南侨学校
优异
周思远
Jennifer Zhou
Carolyn A Clark Elementary
晨光课后中文学校
优异
林祐樺
Jessica Lin
West Portal Elementary School
优异
粱秀媚
Sheena-kanon Leong
Alice Fong Yu Alternative School
优异
欧阳悦悦
Elizabeth Ouyang
Robert Luis Stevenson Elementary School
美佳中文学校
GROUP
PLACE
中文姓名
ENGLISH NAME
Daytime SCHOOL
Chinese School
年级组别
名次
日间
学校
课后或周末中文学校
3~5
1
Jaclyn Hwang
Meyerholz Elementary School
Calder Accademy
2
吕晨寧
Celine Lu
West Portal Lutheran School
St. Anne's Chinese School
2
秦奕蕙
Sophia Qin
Lawton School
华大中文学校
3
謝安婷
Tiffany Hsieh
Alice Fong Yu Alternative School
3
王爱琳
Aileen Wong
West Portal Elementary School
3
繆漪莉
Ashley Miao
West Portal Lutheran School
Asian Arts Studio
优异
余晓滢
Grace Yu
Chadbowne Elementary School
黄河中文学校
优异
倪千翔
Kevin Alex Ni
John Gomes Elementary School
黄河中文学校
优异
李汶键
Carmen Lee
Gordon J. Lau
中华总令管
优异
馮潁婷
Michelle Phung
Alice Fong Yu Alternative School
慈济人文学校
优异
吴峥琳
Sonya Woo
Spring Valley School
南侨学校
优异
蔡嘵勳
Alvan Cai
Chinese American International School
优异
劉熳娜
Liana Lou
West Portal Elementary School
优异
鄒悅言
Sabrina Zou
Frank McCoppin Elementary School
SF Chinese Alliance Church-After School
优异
翁儒怡
Royee Weng
Rancho Elementary School
Asian Arts Studio
优异
冯怡君
Alice Feng
Challanger School
Green Grass Education Center
优异
李嘉荣
Jay Li
Chinese Education Center
优异
詹绰盈
Chaoying Zhan
El Dorado Elementary School
南侨中文学校
优异
林沛瑢
Oceana R. Ling-Kurie
Alice Fong Yu Alternative School
大觉中文学校
GROUP
PLACE
中文姓名
ENGLISH NAME
Daytime SCHOOL
Chinese School
年级组别
名次
日间
学校
课后或周末中文学校
6~8
1
謝潔婷
Katherine Tse
Conerstone Academy
2
鄧女詩
Morgan Strickland
Alice Fong Yu Alternative School
2
朱碧瑜
Jannie Chau
St. Elizabeth School
南侨学校
3
林子檸
Diana Lin
Thomas hart Middle School
3
張芝敏
Susan Cheung
Marina Middle School
3
雷展樂
Bryant Lui
St Cecilia School
华大中文学校
优异
楊飛飛
Fiona Duong
Alice Fong Yu Alternative School
优异
雷翠恩
Ashley Louee
Alice Fong Yu Alternative School
优异
石傅慧
Mandy L. Che
Alice Fong Yu Alternative School
大觉中文学校
优异
謝華美
Suzanne Tse
Alice Fong Yu Alternative School
优异
魏上
Collins Sean
Aptos Middle School
Asian Arts Studio
优异
Isabella Shin
French American International School
优异
黄杏兒
Kelly Wong
Alice Fong Yu Alternative School
优异
冼泳彤
Yongtong Xian
Marina Middle School
You Ping Fang
优异
陳绮明
Cassidy Chan
Alice Fong Yu Alternative School
优异
徐昭露
Lucy Xu
Marina Middle School
优异
谢莱恩
Laien Xie
Francisco Middle School
优异
李芷茵
Zhiyin Li
Francisco Middle School
南侨学校
优异
赵笑余
Jennifer Zhao
Marina Middle School
优异
黄茵茵
Winnie Huang
Marina Middle School
优异
梁碧琳
Melinda Leung
St. Marys Chinese School
华大中文学校; Asian Art Studio
优异
陳立中
Michael Chen
Marina Middle School
南侨学校
优异
張雅俏
Yayi Zhang
Marina Middle School
三藩市基督教生命堂中文学校
GROUP
PLACE
中文姓名
ENGLISH NAME
Daytime SCHOOL
Chinese School
年级组别
名次
日间
学校
课后或周末中文学校
9~12
1
雕明容
Sandy Diao
Lowell High School
美洲中华中学校
2
謝大恩
Christine Shieh
Cupertino High
2
Kathleen Wang
Cupertino High
3
覃雅俊
Adrienne Chum
San Francisco University High School
3
林家麗
Minerva Lin
Amador Valley High School
3
李艳华
Yanhua Li
Newcomer High School
优异
陳美婷
Mayting Chen
George Washington High School
南侨学校
优异
謝大樂
Jennifer Shieh
Cupertino High School
日新中文学校
优异
苏静雯
Sandy So
Lowell High School
南侨学校
优异
陳美美
Tina Tran
Lowell High School
南侨学校
优异
苏航
Hang Su
University High School
美佳中文学校
优异
伍穎霖
Shirley Ng
Lowell High School
南侨学校
优异
曹晶晶
Melody Cao
Evergreen Valley High School
Aborn School
优异
朱碧琪
Vickie Chau
Lowell High School
南侨学校
优异
余嘉欣
Christina Yee
Lowell High School
南侨学校
Back to top

COMPOSITION

作文比赛 COMPOSITION
GROUP
PLACE
中文姓名
ENGLISH NAME
Daytime SCHOOL
Chinese School
年级组别
名次
日间
学校
课后或周末中文学校
3~5
1
谢莱莉
Lily Xie
Chinese Education Center
2
许君婷
Angela Xu
Chinese Education Center
3
吴璟珊
Lucy Wu
Hillcrest Elementary School
南侨学校
优异
戴( 金盈)安
Yvonne Dai
Alamo School
拔萃中文学校
优异
李抒涵
Calla Li 
Henry Mohr Elementary School
San Ramon Valley Chinese School
优异
梁依婷
Lily Liang
Hillcrest Elementary School
GROUP
PLACE
中文姓名
ENGLISH NAME
Daytime SCHOOL
Chinese School
年级组别
名次
日间
学校
课后或周末中文学校
6~8
1
黄凯欣
Kaixin Huang
Francisco Middle School
2
锺浩天
Haotian Zhong
Marina Middle School
3
胡绰姿
Sandra Hu
James Denman Middle Schoole
南侨学校
优异
叶抒欣
Shuxin Ye
Herbert Hoover Middle School
优异
張穎
Rain Zhang
Marina Middle School
美洲中华中学校
优异
洪宇盈
Yuying Hong
Marina Middle School
优异
蔡琪
Qi Cai
Marina Middle School
优异
李嘉琪
Jiaqi Li
Marina Middle School
优异
张苧心
Nikki Zhang
Herbert Hoover Middle school
优异
歐雅柔
Yarou Ou
Marina Middle School
GROUP
PLACE
中文姓名
ENGLISH NAME
Daytime SCHOOL
Chinese School
年级组别
名次
日间
学校
课后或周末中文学校
9~12
1
林雯汐
Wenxi Lin
Leland High School
2
蔡明烨
Mingye Cai
New Comer High School
3
余奕鹏
Yipeng Yu
George Washington High School
优异
李艳华
Yanhua Li
Newcomer High School
优异
莫其欣
Qixin Mo
Newcomer High School
优异
高瑞鸿
Ray Kao
Purple Lotus Buddhist school
优异
邝钰珊
Yushan Kuang
New Comer High School
优异
赵崇熙
Chongxi Zhao
New Comer High School
优异
梁文釗
Wenzhao Liang
Galileo High School
Central Chinese High School in America
优异
白峻珲
Chunhui Pek
Purple Lotus Buddhist school
Back to top

TRANSLATION

翻译比赛 TRANSLATION
GROUP
PLACE
中文姓名
ENGLISH NAME
Daytime SCHOOL
Chinese School
年级组别
名次
日间
学校
课后或周末中文学校
9~12
1
周鈺汶
Zoie Chow
Lowell High School
南侨学校
2
郭浩文
Calvin Quock
Abraham Lincoln High School
3
程敏洳
Shanna Cheng
George Washington High School
南侨学校
3
蔡超君
Anna Cai
Galileo Academy
南侨学校
优异
曹晶晶
Melody Cao
Evergreen Valley High School
Aborn School
优异
胡雨宏
Yuhong Hu
Balboa High School
优异
陈诗莹
Quince Chen
George Washington High School
南侨学校
Back to top

POETRY RECITAL: MANDARIN(L1)

诗歌朗诵 POETRY RECITAL: 普通话母语组 MANDARIN (L1)

GROUP

PLACE

中文姓名

ENGLISH NAME

Daytime SCHOOL

Chinese School

年级组别

名次

日间
学校

课后或周末中文学校

K~2

1

应倚天

Christopher Ying

St. Gabriel School

隋老师中文教室

2

欧阳悦悦

Elizabeth Ouyang

Robert Luis Stevenson Elementary School

美佳中文学校

3

曹正傑

Jason Tsao

St. Anne School

圣安中文学校

优异

陈亦琳

Elaine Jutamulia

Chinese American International School

优异

司虎

Andrew Sima

Robert Luis Stevenson Elementary School

优异

周思远

Jennifer Siyuan Zhou

Carolyn A Clark Elementary School

晨光课后中文学校

GROUP

PLACE

中文姓名

ENGLISH NAME

Daytime SCHOOL

Chinese School

年级组别

名次

日间
学校

课后或周末中文学校

3~5

1

鲁依迎

Audrey Lu

Jefferson Elementary School

圣安中文学校

2

曹凱惟

Kevin Tsao

St. Anne School

圣安中文学校

3

余羚榕

Jenny Yu

Francis Scott Key Elementary School

美佳中文学校

优异

王德成

Nathan Wang

Chinese American International School

优异

李珍阳

Sarah Li

St. Anne School

美佳中文学校

优异

刘芷 ( 王 君 )

Amy Liu

Chinese Education Center

GROUP

PLACE

中文姓名

ENGLISH NAME

Daytime SCHOOL

Chinese School

年级组别

名次

日间
学校

课后或周末中文学校

6~8

1

王亦苓

Florence Wong

St. Anne School

圣安中文学校

2

罗家驰

Jiachi Luo

Hirsch Elementary School

黄河中文学校

3

石傅慧

Mandy L. Che

Alice Fong Yu Alternative School

大觉中文学校

优异

戚潔蒂

Jadie Chi

Chinese American International School

优异

叶抒欣

Shuxin Ye

Herbert Hoover Middle school

优异

张苧心

Nikki Zhang

Herbert Hoover Middle school

GROUP

PLACE

中文姓名

ENGLISH NAME

Daytime SCHOOL

Chinese School

年级组别

名次

日间
学校

课后或周末中文学校

9~12

1

苏航

Hang Su

University High School

美佳中文学校

2

林雯汐

Wenxi Lin

Leland High School

Back to top

POETRY RECITAL: MANDARIN(L2)

诗歌朗诵 POETRY RECITAL: 普通话非母语组 MANDARIN (L2)

GROUP

PLACE

中文姓名

ENGLISH NAME

Daytime SCHOOL

Chinese School

年级组别

名次

日间
学校

课后或周末中文学校

K~2

1

伍德嵐

Vivian Wu

Chinese American International School

2

高思远

Stanley Gao

Chinese American International School

3

潘衍明

Tristen Pon

Chinese American International School

黄嘉禾

Simon Chang-Huang

Chinese American International School

优异

林樂怡

Miracle S. Evans

?

南侨学校

优异

劉杰瑞

Jeremy Isack

Chinese American International School

优异

金丽雅

Julia Kenderon

Chinese American International School

优异

魏潔韞

Kira Ngai

Chinese American International School

优异

洪金龍

Graham Sak

Chinese American International School

优异

黃靄儀

Calista Wong

Chinese American International School

优异

余洁璐

Amy Jielu Yu

Garfield Elementary School

南侨学校

优异

魏潔媛

Kaitlyn Ngai

Chinese American International School

优异

梁梓萱

Zixuan Liang

Robert Luis Stevenson Elementary School

All Stars Mandarin Center

优异

高嘉盈

Catherine J. Ko

St. Anne School

圣安中文学校

GROUP

PLACE

中文姓名

ENGLISH NAME

Daytime SCHOOL

Chinese School

年级组别

名次

日间
学校

课后或周末中文学校

3~5

1

劉小瑞

Arielle Isack

Chinese American International School

2

王振宇

Berkeley Leachman

Chinese American International School

3

吴璟珊

Lucy Wu

Hillcrest Elementary School

南侨学校

优异

蔡曉勳

Alvan Cai

Chinese American International School

优异

鄭嘉穎

Sherry Cheng

Ulloa Elementary School

南侨学校

优异

馮显雯

KellyFong

Ulloa Elementary School

南侨学校

优异

方栩凱

Clay Froelich

Chinese American International School

优异

辜詩佳

Karena Koo

Chinese American International School

优异

劉敏妍

Brittany M. Liu

Argonne Elementary School

大觉莲社中文学校

优异

刘姗

Silvia Liu

Ruskin Elementary School

欣欣中文学校

优异

宝纪兰

Jilan Powers

Chinese American International School

优异

洪愛玲

Crissy Sak

Chinese American International School

优异

王振環

Robert Chienhwa Leachman

Chinese American International School

优异

邹悦言

Sabrina Zou

Frank McCoppin Elementary School

GROUP

PLACE

中文姓名

ENGLISH NAME

Daytime SCHOOL

Chinese School

年级组别

名次

日间
学校

课后或周末中文学校

6~8

1

钱睿凝

Romi Yount

Chinese American International School

2

郑斯韵

Coco Zheng

Marina Middle School

3

牟祿祥

Lucien Muir

Cathedral School For boys

3

李安瓅

Julia Y. Li

Chinese American International School

优异

梁文浩

Kevin Liang

Chinese American International School

优异

张彦

Isabel Zhang

Centerville Junior High School

长江中文学校

优异

余景聪

Maxwell Fong

Cathedral School For boys

优异

季乃德

Edward Geeslin

Cathedral School For boys

优异

高美美

Sophie Go

Chinese American International School

优异

顾满康

Connor Guttmann

Cathedral School For boys

GROUP

PLACE

中文姓名

ENGLISH NAME

Daytime SCHOOL

Chinese School

年级组别

名次

日间
学校

课后或周末中文学校

9~12

1

錢睿隆

Reylon Yount

International High School

2

潘大偉

David Pan

Balboa High School

3

鄧子峰

TszFung Tang

Balboa High School

优异

李依霖

Dana Lee

Conerstone Academy

优异

Kristen Wang

Cupertino High School

Back to top

POETRY RECITAL: CANTONESE(L1)

诗歌朗诵 POETRY RECITAL: 广东话母语组 CANTONESE (L1)

GROUP

PLACE

中文姓名

ENGLISH NAME

Daytime SCHOOL

Chinese School

年级组别

名次

日间
学校

课后或周末中文学校

K~2

1

陳海天

Anthony Chen

Alamo Elementary School

圣安中文学校

2

黃詠賢

Stephanie Wong

St. Anne School

圣安中文学校

3

陳子盈

Stephanie Chen

West Portal Elementary School

优异

陳龍

Brandon Chen

E.R. Taylor Elementary School

南侨学校

优异

黄慧欣

Amy Huang

Argonne Elementary School

优异

吴冠熹

Aleck Wu

West Portal Elementary School

优异

梁峰源

Timmothy Liang

West Portal Elementary School

优异

庾景成

Hanson Yu

West Portal Elementary School

GROUP

PLACE

中文姓名

ENGLISH NAME

Daytime SCHOOL

Chinese School

年级组别

名次

日间
学校

课后或周末中文学校

3~5

1

趙芳婷

Fountine Zhao

Gordon J. Lau Elementary School

南侨学校

2

阮敬婷

Rachel Yuen

Alice Fong Yu Alternative School

3

阮清岚

Bonnie Yuen

Alice Fong Yu Alternative School

优异

黃俊輝

Elson Huynh

Monroe Elementary School

优异

李穎鑾

Mandy Lei

West Portal Elementary School

优异

譚世昌

Timmy Sai cheung Tam

Alice Fong Yu Alternative School

优异

黃綺澄

Joey Wong

Monroe Elementary School

南侨学校

GROUP

PLACE

中文姓名

ENGLISH NAME

Daytime SCHOOL

Chinese School

年级组别

名次

日间
学校

课后或周末中文学校

6~8

1

黃惠欣

Waiyan Wang

Marina Middle School

2

锺浩天

Haotian Zhong

Marina Middle School

3

陳欣欣

Harmony Chen

Dr. Martin Luther King Jr. Academic Middle School

南侨学校

优异

郭詠其

Dave Kwok

Alice Fong Yu Alternative School

优异

黄婉螢

Wanying Huang

Marina Middle School

GROUP

PLACE

中文姓名

ENGLISH NAME

Daytime SCHOOL

Chinese School

年级组别

名次

日间
学校

课后或周末中文学校

9~12

1

何美欣

Meixin He

Abraham Lincoln high School

2

凌立烈

David Lenh

Lowell High School

南侨学校

3

赵伟杰

Weijie Zhao

Newcomer High School

优异

马哲瀚

Ellison Ma

Chinese Certral High School

Back to top

POETRY RECITAL: CANTONESE(L2)

诗歌朗诵 POETRY RECITAL: 广东话非母语组 CANTONESE (L2)

GROUP

PLACE

中文姓名

ENGLISH NAME

Daytime SCHOOL

Chinese School

年级组别

名次

日间
学校

课后或周末中文学校

K~2

1

施達明

HezeKiah Smithstein

Alice Fong Yu Alternative School

2

段月怡

Daicy Doan

Argonne Elementary School

3

梁秀媚

Sheena-Kanon Leong

Alice Fong Yu Alternative School

优异

羅安幸

Katelyn La

West Portal Elementary School

优异

黎曉夢

Jacqueline Litle

West Portal Elementary School

优异

李穎旋

Kelly Mak

Alice Fong Yu Alternative School

优异

Milayna Melis

West Portal Elementary School

优异

黎惠平

Rosa Murphy

West Portal Elementary School

优异

黃恩賜

Maxx Wong

West Portal Elementary School

GROUP

PLACE

中文姓名

ENGLISH NAME

Daytime SCHOOL

Chinese School

年级组别

名次

日间
学校

课后或周末中文学校

3~5

1

谢欣颖

Katrina Hsieh

Alice Fong Yu Alternative School

2

谢安婷

Tiffany Hsieh

Alice Fong Yu Alternative School

3

陳美宏

Jana Chism

Alice Fong Yu Alternative School

优异

鄭小玉

Mayra Alejandra Chang

West Portal Elementary School

优异

馮琬縈

Kenna Fung

Argonne Elementary School

优异

羊曉童

Natalie Lamb

West Portal Elementary School

优异

李一麟

Allen Li

West Portal Elementary School

优异

楊靜儀

Korrie Taylor

Alice Fong Yu Alternative School

优异

衛詩蕾

Lorelei Vaisse

Alice Fong Yu Alternative School

GROUP

PLACE

中文姓名

ENGLISH NAME

Daytime SCHOOL

Chinese School

年级组别

名次

日间
学校

课后或周末中文学校

6~8

1

劉倩玲

Denise Lau

Alice Fong Yu Alternative School

2

馮超燃

Brendan Pang

Alice Fong Yu Alternative School

3

李柏軒

Victor Lei

Alice Fong Yu Alternative School

优异

陳正宏

Ayinde Chism

Alice Fong Yu Alternative School

Back to top