比赛结果
Contests Results

绘画比赛 Paingting/Drawing

Group:Kindergarten (幼儿园组)

Chinese Name English Name Daytime School (Chinese School, if any) Grade Place
文凯枫 Andrew Wen Chadbourne Elementary School (Apple Tree Chinese School) k 冠军
雷梓荣 Brian Lin Alice Fong Yu Alternative School (Asian Arts Studio) k 亚军
欧纪彤 Grace Ou Gordon J. Lau Elementary School (美洲中华中学校) k 季军
曹静静 Arinna Cao Tom Matsumoto Elementary School (安博学堂) k 优异
胡颖如 Alexis Woo Alice Fong Yu Alternative School k 优异
洪雅颖 Crystal Hong Commodore Sloat Elementary School (Asian Arts Studio) k 优异
钟嘉琳 Jialin Zhong Commodore Sloat School (Asian Arts Studio) k 优异
高祖慧 Abijail Dijamco Jefferson Elementary (圣安中文学校) k 优异

Back to top


Group:1-2 Grade (一至二年级)

Chinese Name English Name Daytime School (Chinese School, if any) Grade Place
孙悦然 Hannah Yueran Sun Sutro Elementary School (南侨学校) 2 冠军
刘泽阳 Dexter Liu Starr King Elementary School 1 亚军
余家骐 Christina Yee Alice Fong Yu Alternative School 2 亚军
欧纪欣 Emily Ou Gordon J. Lau Elementary School (美洲中华中学校) 2 季军
沈丁丁 Christine Shen Francis Scott Key Elementary School (华大中文学校) 2 季军
Frances Blount Sunnyside Elementary School 2 优异
陈鎧伶 Taylor Tsan West Portal Elementary School 1 优异
陈宇靖 Joyce Chen Chinese Education Center 2 优异
陈乐瑶 Koey Chan West Portal Elementary 1 优异
高嘉懿 Victoria Ko St. Anne School 1 优异
胡思颖 Nancy Hu Lawton Elementary School (Asian Arts Studio) 1 优异
江家惠 Elly Kwong West Portal Elementary School 1 优异
李丽华 Melissa Lee West Portal Elementary School 1 优异
潘嘉欣 Stephanie Pan West Portal Elementary School 1 优异
戚芸彬 Alina Qi West Portal Elementary School 2 优异
武瑄宁 Katharine Wu Star of the Sea School 1 优异
谢恺宁 Helena Hsieh Lafayette Elementary School (Asian Arts Studio) 1 优异
杨绮华 Madisen Young West Portal Elementary School 1 优异
余超锋 David Yu Chinese Education Center 2 优异
周雍和 Grant Zhou Evergreen Chinese School 1 优异

Back to top


Group:3-5 Grade (三至五年级)

Chinese Name English Name Daytime School (Chinese School, if any) Grade Place
伍诗林 Katherine Wu Dianne Feinstein Elementary School 4 冠军
郑嘉颖 Sherry Cheng Ulloa Elementary School (南侨学校) 5 亚军
何蓉 Elizabeth He Oak Ridge Elementary School 5 亚军
朱嘉良 Alex Zhu Gordon J. Lau Elementary School (圣玛利中文学校) 4 季军
谭娟娟 Wendy Tam Cornerstone Academy (南侨学校) 5 季军
林芯颂 Emmeline Lin Marjorie H. Tobais Elementary School (Asian Art Studio) 4 季军
谭婉明 Alisha Tam Lawton Elementary School (Asian Arts Studio) 5 优异
赵文慧 Janet Zhao Alice Fong Yu Alternative School 5 优异
Patricia Tse Cornerstone Academy 4 优异
陈影 Ying Chen Monroe Elementary School 5 优异
黄娴娟 Christine Wong Spring Valley Science School 5 优异
柯凯琳 Kailin Ke Chinese Education Center 4 优异
锺易宏 William Chung Alice Fong Yu Alternative School 4 优异
林芯睿 Claire Lin Marjorie H. Tobais Elementary School 4 优异
Jennifer Cheung Alice Fong Yu Alternative School 5 优异
李颖婷 Christine Lee Monroe Elementary School (南侨学校) 3 优异
邹悦言 Sabrina Zou Frank McCoppin Elementary School 5 优异
程婉靖 Isabella Cheng Chinese Education Center 3 优异
Lorena Amani Tran Sunnyside Elementary School 3 优异
黄美珠 Katie Huang Alice Fong Yu Alternative School 3 优异
桂施乐 Aquino-Thomas Nyxa Alice Fong Yu Alternative School 3 优异
张慧琳 Jan Truong Monroe Elementary School 4 优异
高嘉楹 Catherine Ko St. Anne School 3 优异
黄咏贤 Stephanie Wong St. Anne School (圣安中文学校) 4 优异

Back to top


Group:6-8 Grade (六至八年级)

Chinese Name English Name Daytime School (Chinese School, if any) Grade Place
秦奕蕙 Sophia Qin Lawton Elenmentary School 7 冠军
蔡晓勋 Alvan Cai Chinese American International School 6 亚军
林子柠 Diana Lin Thomas Hart Middle School 8 亚军
缪漪莉 Ashley Miao West Portal Elementary School 7 季军
Angelina Hue West Portal School 7 季军
冯怡君 Alice Feng Challengers School (黄河中文学校) 6 季军
李艳华 Yanhua Li Francisco Middle School 8 优异
鄺春婷 Alice Kuang Marina Middle School (美洲中华中学校) 7 优异
方昊琳 Haolin Fang A.P. Giannini Middle School 8 优异
雷翠芳 Amanda Louie Alice Fong Yu Alternative School 8 优异
张慧敏 April Truong Herbert Hoover Middle School 6 优异
黄毅锋 Yifeng Huang Roosevelt Middle School (南侨学校) 6 优异
赵倩殷 Seline Zhao Marin Country Day School 8 优异
冯颖婷 Michelle Phung Alice Fong Yu Alternative School (Asian Arts Studio) 6 优异

Back to top


Group:9-12 Grade (九至十二年级)

Chinese Name English Name Daytime School (Chinese School, if any) Grade Place
雷翠恩 Ashley Louie Lowell High School 10 冠军
林家丽 Minerva Lin Amador Valley High School 11 亚军
吴燕迪 Yandi Wu Foothill High School 9 亚军
朱嘉欣 Margaret Chu Sacred Heart Cathedral Preparatory 11 季军
辛慧敏 Huiming Xin Abraham Lincoln High School 9 季军
黄崇伟 Chongwei Huang San Francisco International High School 9 季军
谢洁婷 Katherine Tse Sacred Heart Cathedral Preparatory 10 优异
郭凯琪 Kaiqi Guo Galileo High School 9 优异
陈婉娴 Yuanxian Chen Balboa High School 11 优异
马凯琪 Sally Ma Lowell High School 9 优异
黄玉瑩 Jessica Yuying Huang Galileo High School 9 优异
李艳华 Yan Hua Li Balboa High School 11 优异
张雅佾 Yayi Zhang Abraham Lincoln High School 9 优异
陈海锶 Betty Haisi Chen San Francisco School of The Arts 11 优异

Back to top

毛笔书法比赛 Brush Calligraphy

Group:3-5 Grade (三至五年级)

Chinese Name English Name Daytime School (Chinese School, if any) Grade Place
欧纪莹 Lily Ou Gordon J. Lau Elementary School (美洲中华中学校) 5 冠军
余家健 Kris Yu John Yehall Chin Elementary School 3 亚军
余可盈 Cynthia Yu Jose Ortega Elementary School 3 季军
郑嘉靖 Claudia Cheng St. Cecilia School(华大中文学校) 5 优异

Back to top


Group:6-8 Grade (六至八年级)

Chinese Name English Name Daytime School (Chinese School, if any) Grade Place
陈韵涵 Valerie Tan Miller Middle School (矽谷中文学校) 7 冠军
鄺春婷 Alice Kuang Francisco Middle School (美洲中华中学校) 7 亚军
黄静宇 Jingyu Huang Francisco Middle School 7 季军
郑淑敏 Michelle Zheng Marina Middle School (美洲中华中学校) 7 优异

Back to top


Group:9-12 Grade (九至十二年级)

Chinese Name English Name Daytime School (Chinese School, if any) Grade Place
陈熙哲 Clarence Tan Lynbrook High School (矽谷中文学校) 10 冠军
郑咏婷 Tiffany Zheng Galileo High School (美洲中华中学校) 10 亚军
吴晓惠 Leanne Wu George Washington High 12 季军
崔家巍 Jiawei Cui Acalanes High School 11 优异
朱惠芳 Fanny Zhu Lowell High School 9 优异

Back to top

硬笔书法比赛 Pen Calligraphy

Group:3-5 Grade (三至五年级)

Chinese Name English Name Daytime School (Chinese School, if any) Grade Place
陈海天 Anthony Chen Alamo School 4 冠军
曹瀚文 Hanwen Cao Rober Louis Stevenson Elementary School 5 亚军
李颖銮 Mandy Lei Alice Fong Yu Alternative School 5 季军
石纤瑶 Iris Shi Chinese Education Center 4 季军
胡孟涵 Vivian Woo Chinese Christian Schools 5 优异
陈家豪 Joshua Chan West Portal Elementary 5 优异
郑嘉颖 Sherry Cheng Ulloa Elementary School (南侨学校) 5 优异
赵文慧 Janet Zhao Alice Fong Yu Alternative School 5 优异
郭君婷 Zoe Kwok Chinese Education Center 5 优异
蔡晓琳 Emily Cai Chinese Education Center 5 优异
关汉成 Hoatson Kwan Spring Valley Elementary School (南侨学校) 5 优异
郑晓晶 Crystal Zheng Guadalupe Elementary School 5 优异
吴弈漩 Alison Wu Chinese Education Center (南侨学校) 5 优异
王爱娜 Aina Wong West Portal Elementary 4 优异
阮思芹 Amy Ruan Chinese Education Center 4 优异
柯凯琳 Kailin Ke Chinese Education Center 4 优异

Back to top


Group:6-8 Grade (六至八年级)

Chinese Name English Name Daytime School (Chinese School, if any) Grade Place
戚洁蒂 Jadie Chi Chinese American International School 8 冠军
阮清岚 Bonnie Yuen Alice Fong Yu Alternative School 7 亚军
汤群兴 Allen Tong Roosevelt Middle School (美洲中华中学校) 7 季军
李颖琳 Carol Lee Herbert Hoover Middle School 6 优异
梁秀玲 Emma Leong Alice Fong Yu Alternative School 6 优异
陈琪欣 Monica Chen Francisco Middle School 6 优异
余嘉玉 Joceline Yu Sierramont Middle School 6 优异
雷华杰 Allan Lei A.P. Giannini Middle School (美洲中华中学校) 6 优异
王丽如 Linda Wang Presidio Middle School (美洲中华中学校) 7 优异
曾海霖 Alicia Zeng Alice Fong Yu Alternative School 6 优异
李诗 Shannon Lee Alice Fong Yu Alternative School 7 优异
廖莎莎 Lisa Liao Roosevelt Middle School 8 优异
郑婉铃 Susanna Zheng Marina Middle School 8 优异
刘晓澄 Bianca Lau West Portal Lutheran School (华大中文学校) 8 优异
张颖 Rain Zhang Marina Middle School 8 优异

Back to top


Group:9-12 Grade (九至十二年级)

Chinese Name English Name Daytime School (Chinese School, if any) Grade Place
崔家巍 Jiawei Cui Acalanes High School 11 冠军
李洁盈 Jieying Lily Li Lowell High School (美洲中华中学校) 11 亚军
陈嘉琪 Jocelyn Chan Abraham Lincoln High School 9 亚军
林家丽 Minerra Lin Amador Valley High School 11 季军
庄皓崴 Alexander Yu Chuang Lowell High School (圣安中文学校) 10 季军
老颂君 Rowuena Lao Washington High School 9 季军
周炫 Jasie Zhou Abraham Lincoln High School 11 优异
黄天瑜 Vivian Huang Abraham Lincoln High School 9 优异
黄玉莹 Yuying Huang Galileo High School 9 优异
郑晓莹 Xiaoying Zheng Abraham Lincoln High School 10 优异
黄嘉仪 Karly Wong George Washington High School 11 优异
唐纪静 Jijing Tang Thurgood Marshall High School 11 优异
谢洁婷 Katherine Tse Sacred Heart Cathedral Preparatory 10 优异
李凯姗 Kaishan Li George Washington High School 10 优异
蔡琪 Qi Cai Abraham Lincoln High School 9 优异
陈家隆 Ka Lung Chan George Washington High School 11 优异
陈婉娴 Yuanxian Chen Balboa High School 11 优异

Back to top

作文比赛 Composition

Group:3-5 Grade (三至五年级)

Chinese Name English Name Daytime School (Chinese School, if any) Grade Place
李存中 Karina Halevy Bullis Charter School 4 冠军
李抒涵 Calla Li Henry Mohr Elementary School 5 亚军
何凯琳 Karen He Chinese Education Center 3 季军
李家耀 Jason Li Chinese Education Center 5 优异
伍维扬 Ben Wu Chinese Education Center 4 优异
朱殷 Betty Zhu Chinese Education Center 5 优异
蔡晓琳 Emily Cai Chinese Education Center 5 优异
郭君婷 Zoe Kwok Chinese Education Center (美洲中华中学校) 5 优异

Back to top


Group:6-8 Grade (六至八年级)

Chinese Name English Name Daytime School (Chinese School, if any) Grade Place
张颖 Rain Zhang Marina Middle School (美洲中华中学校) 8 冠军
方昊琳 Haolin Fang A.P. Giannini Middle School 8 亚军
温幸妍 Wen, Xingyan Francisco Middle School 7 季军
黄芷欣 Zhixin Huang Francisco Middle School 7 季军
李诗 Shannon Lee Alice Fong Yu Alternative School 7 优异
梁苑芬 Yuanfen Liang Marina Middle School 8 优异
郑可心 Kexin Zheng Marina Middle School 7 优异
陆诗彤 Sharon Lu Francisco Middle School 7 优异
黄毅锋 Yifeng Huang Roosevelt Middle School 6 优异
赵曦 Xi Zhao Francisco Middle School 7 优异
曹玮琪 Weiqi Cao Marina Middle School 8 优异

Back to top


Group:9-12 Grade (九至十二年级)

Chinese Name English Name Daytime School (Chinese School, if any) Grade Place
庞凯文 Kevin Pang San Francisco International High School 10 冠军
李洁盈 Jieying Lily Li Lowell High School (美洲中华中学校) 11 亚军
谭曼玲 Manling Tan George Washington High School 10 季军
杨柳扬 Liuyang Yang Mission High School 10 优异
赵崇熙 Chongxi Zhao Galileo High School 11 优异
郑晓莹 Xiaoying Zheng Abraham Lincoln High School 10 优异
刘畅 Chang Liu Mission High School 11 优异
林嘉莉 Emily Lin Lowell High School 10 优异
梁嘉仪 Jiayi Liang Mission High School 11 优异

Back to top

翻译比赛 Translation

Group: 6-8 Grade (六至八年级)

Chinese Name English Name Daytime School (Chinese School, if any) Grade Place
伍浩胜 Nicky Wu Francisco Middle School 8 冠军
郑可心 Kexin Zheng Marina Middle School 7 亚军
劳明慧 Minghui Lao Francisco Middle School 8 季军
王伟纶 Weilun Wang Harvest Park Middle School 7 优异
方昊琳 Haolin Fang A.P. Giannini Middle School 8 优异
李家慧 Jiahui Li Francisco Middle School 8 优异
缪欣琦 Colena Mau Windemere Ranch Middle School 7 优异

Back to top


Group 9-12 Grade (九至十二年级)

Chinese Name English Name Daytime School (Chinese School, if any) Grade Place
邓旭山 Derick Deng Lowell High School (南侨学校) 9 冠军
李洁盈 Jieying Lily Li Lowell High School (美洲中华中学校) 11 亚军
邓凯月 Kaiyue Deng Abraham Lincoln High School 11 季军
王蔚旭 Waylin Wang Lowell High School 9 优异
蔡超君 Anna Cai Galileo Academy 12 优异
温安妮 Anni Wen The Bay School of San Francisco 9 优异
梁雪瀅 Stephanie Liang Lowell High School 11 优异
林嘉莉 Emily Lin Lowell High School 10 优异
冯晶林 Jinglin Feng Thurgood Marshall High school 10 优异
Julia Shao Lowell High School 10 优异

Back to top

诗歌朗诵比赛 Poetry Recital

Native Mandarin Speaker 普通话母语组 (ML-1)

Group:Kindergarten (ML-1) Native Mandarin Speaker 普通话母语组 (ML-1)

Chinese Name English Name Daytime School (Chinese School, if any) Grade Place
Jeffrey Xu Sunset Elementary School (Meijia Chinese Learning Center) K 冠军
文凯枫 Andrew Wen Chadbourne Elementary School (Apple Tree Chinese School) K 亚军
宋润声 Jonathan Song Orchard School (Sunshine School) K 季军
李仁杰 Renjie Li Starr King Elementary School K 优异
吴语晴 Eveyln Wu Centerpionte Christian Preschool K 优异
苏佳仪 Mia Rossitto Starr King Elementary School K 优异
刘凯雯 Kai Wen Liu Chinese Education Center K 优异

Back to top


Group:1-2 Grade ( ML-1) Native Mandarin Speaker 普通话母语组 ( ML-1)

Chinese Name English Name Daytime School (Chinese School, if any) Grade Place
孙悦然 Hannah Yueran Sun Sutro Elementary School (南侨学校) 2 冠军
陈思义 Justin Chen St. Anne School (圣安中文学校) 2 亚军
武瑄宁 Katharine Wu Star of the Sea School (Star of the Sea Chinese School) 1 季军
魏侨乐 Landon Wei R. L Stevenson School (All Star Mandarin Class) 2 优异
张明 Ming Zhang Silver Oak 2 优异
马乐原 Leyuan Ma Sherman Elementary School (南侨学校) 2 优异
伍梓轩 Perry Wu Monroe Elementary 1 优异
罗宇衡 Jason Luo R. L. Stevenson School (Meijia Chinese Learning Center) 2 优异
吴钰娇 Yujiao Wu Dianne Feinstein Elementry School 2 优异

Back to top


Group:3-5 Grade ( ML-1) Native Mandarin Speaker 普通话母语组 ( ML-1)

Chinese Name English Name Daytime School (Chinese School, if any) Grade Place
寿根城 Hudson Shou Montessori School of Fremont (Apple Tree Chinese School) 5 冠军
曹凯惟 Kevin Tsao Commodore Sloat Elementary School (圣安中文学校) 5 亚军
李茂媛 Mawyuan Lee Silver Oak (eChinese Learning) 5 亚军
何凯琳 Karen He Chinese Education Center 3 季军
张卓翎 Jacqueling Zhang Forest Park Elementary School 3 季军
陈子薰 Lavender Chen Argonne Elementary School 3 季军
鲁依迎 Audrey Lu Jefferson Elementary School (圣安中文学校) 5 季军
Sarah Li St. Anne School (Mei Jia Chinese School) 5 优异
李晓妍 Amy Li Chinese Education Center 3 优异
陈念欣 Bella Chen Ulloa Elementary School 3 优异
陈家宝 Elliot Chen Chinese American International School 3 优异
石纤瑶 Iris Shi Chinese Education Center 4 优异
沈天蓝 Tianlan Shen Chinese Education Center 4 优异
曹正杰 Jason Tsao Commodore Sloat Elementary School (圣安中文学校) 4 优异

Back to top


Group:6-8 Grade ( ML-1) Native Mandarin Speaker 普通话母语组 ( ML-1)

Chinese Name English Name Daytime School (Chinese School, if any) Grade Place
罗家驰 Jia Chi Luo John M.Horner Junior High School 8 冠军
刘珊 Silvia Liu Sierramont Middle School (欣欣中文学校) 7 亚军
蔡晓勋 Alvan Cai Chinese American International School 6 季军
牛书衡 Shuheng Niu Kennedy Middle School (双双中文学校) 6 季军
郑可心 Kexin Zheng Marina Middle School 7 优异
劳明慧 Minghui Lao Francisco Middle School 8 优异

Back to top


Group:9-12 Grade ( ML-1) Native Mandarin Speaker 普通话母语组 ( ML-1)

中文姓名 英语姓名 学校 年级 名次
庞凯文 Kevin Pang San Francisco International High School (TTLearning) 10 冠军
谭登元 Dengyuan Tan Evergreen Valley High School 9 亚军
薛凯欣 Kai Shin Hsueh Sacred Heart Cathedral Preparatory 9 季军

Back to top

Non-Native Mandarin Speaker 普通话非母语组 (ML-2)

Group:Kindergarten (ML-2) Non-Native Mandarin Speaker 普通话非母语组 (ML-2)

Chinese Name English Name Daytime School (Chinese School, if any) Grade Place
Madeleine Volfbeyn Chinese American International School K 冠军
董昱浩 Zachary Crandall Starr King Elementary School K 亚军
钟良玉 Emma Chongo Starr King Elementary School K 亚军
李世豪 Andre Partin Starr King Elementary School K 季军
欧纪彤 Grace Ou Gordon J. Lau Elementary School (美洲中华中学校) K 优异
白琴 Bianca Enckson St. Monica K 优异
伍诗玄 Ella Winum Starr King Elementary School K 优异
何家展 Milan Hitch Starr King Elementary School K 优异
刘雯君 Nylah Benet Sullivan Starr King Elementary School K 优异
Catherine Zhao Country Club Elementary School (Morning Light Chinese School) K 优异
Jacob Ngai Chinese American International School K 优异
杨杰尊 Lowell Yeoh Kurtz International School of the Peninsula K 优异

Back to top


Group:1-2 Grade (ML-2) Non-Native Mandarin Speaker 普通话非母语组 (ML-2)

Chinese Name English Name Daytime School (Chinese School, if any) Grade Place
方栩乐 Thibaut Lee Chinese American International School 1 冠军
Henry Frazier Chinese American International School 1 亚军
余若琳 Erin Yu John Gomes Elementary School (慧智中文学校) 1 季军
Margaret Murphy-Weise Starr King Elementary School 2 优异
Cassandra Eng Chinese American International School 2 优异
杨杰镇 Lloyd (J.Z.) Yeoh Kurtz International School of the Peninsula 2 优异
Kira Ngai Chinese American International School 2 优异
欧纪欣 Emily Ou Gordon J. Lau Elementary School (美洲中华中学校) 2 优异
高嘉懿 Victoria Ko SF Anne School 1 优异
Martha Chessen Chinese American International School 1 优异
许凤琼 Kaili Hui West Portal Elementary School (华美中学校) 1 优异
罗嘉俊 Jia Jun Luo Lincoln School (中华文化院) 1 优异
董宣涵 Alexa Grace Crandall Starr King Elementary School 2 优异
Colette Lee Chinese American International School 2 优异

Back to top


Group:3-5 Grade (ML-2) Non-Native Mandarin Speaker 普通话非母语组 (ML-2)

Chinese Name English Name Daytime School (Chinese School, if any) Grade Place
张紫梵 Barbara Juminaga California Virtual Academy 3 冠军
郑嘉颖 Sherry Cheng Ulloa Elementary School (南侨学校) 5 亚军
保怡然 Jenna Bao Carolyn Clark Elementary School (Morning Light Chinese School) 3 季军
赵芳婷 Fountine Zhao Gordon J. Lau Elementary School (南侨学校) 5 优异
陈海天 Anthony Chen Alamo School (圣安中文学校) 4 优异
王振宇 Berkeley ChienHwa Leachman Chinese American International School 5 优异
欧纪瑩 Lily Ou Gordon J. Lau Elementary School (美洲中华中学校) 5 优异
高嘉楹 Catherine Ko SF Anne 3 优异
Kaitlyn Ngai Chinese American International School 4 优异
曾仁光 Lucas Dong Jose Ortega Elementary School 3 优异

Back to top


Group:6-8 Grade (ML-2) Non-Native Mandarin Speaker 普通话非母语组 (ML-2)

Chinese Name English Name Daytime School (Chinese School, if any) Grade Place
黄嘉同 Leanne Wong Aptos Middle School 6 冠军
王振环 Robert ChienHwa Leachman Chinese American International School 6 亚军
Elizabeth Murray International School of the Peninsula 7 亚军
钱睿凝 Romi Yount Chinese American International School 8 季军
梁文然 Marvin Luong Alice Fong Yu Alternative School 7 季军
邱佳蕾 Jia Lei Qiu A.P.Giannini Middle School 6 优异
李诗 Shannon Lee Alice Fong Yu Alternative School 7 优异
甄婕妤 Jieyu Zhen Visitacion Valley Middle School (美洲中华中学校) 7 优异

Back to top


Group:9-12 Grade (ML-2) Non-Native Mandarin Speaker 普通话非母语组 (ML-2)

Chinese Name English Name Daytime School (Chinese School, if any) Grade Place
潘达伟 David Pan Balboa High School 12 冠军
郑晓莹 Xiaoying Zheng Abraham Lincoln High School 10 亚军
杨沛文 Kevin Yang Sacred Heart Cathedral Preparatory 9 季军
吴彤 Iris Wu Sacved Heart Cathedral Preparatory (华大中文学校) 9 季军
雷华欣 Katie Lei Lowell High School (美洲中华中学校) 9 优异
李洁盈 Jieying Lily Li Lowell High School (美洲中华中学校) 11 优异

Back to top

Native Cantonese Speaker广东话为母语组 (CL-1)

Group:Kindergarten (CL-1) Native Cantonese Speaker广东话为母语组 (CL-1)

Chinese Name English Name Daytime School (Chinese School, if any) Grade Place
董嘉欣 Katie Dung West Portal Elementary School K 冠军
马嘉怡 Krystal Ma West Portal Elementary School K 亚军
Isabella Li Alamo Elementary School K 季军
陆可颖 Connie Lu West Portal Elementary School (美洲中华中学校) K 优异
余庆茏 William Yu Star of the Sea School K 优异

Back to top


Group:1-2 Grade (CL-1) Native Cantonese Speaker广东话为母语组 (CL-1)

Chinese Name English Name Daytime School (Chinese School, if any) Grade Place
谭靖 Jing Chu-Tam West Portal Elementary School 1 冠军
戚芸彬 Alina Qi West Portal Elementary School 2 亚军
陈乐瑶 Koey Chan West Portal Elementary School 1 季军
林婉婷 Wendy Lam West Portal Elementary School (美洲中华中学校) 2 优异
吴振天 David Ung Lincoln School (Shoong Family Chinese Cultural Center) 1 优异
温梓辉 Anson Wen West Portal Elementary School 2 优异
卢嘉雯 Jennie Lu West Portal Elementary School (美洲中华中学校) 1 优异
潘嘉欣 Stephanie Pan West Portal Elementary School 1 优异

Back to top


Group:3-5 Grade (CL-1) Native Cantonese Speaker广东话为母语组 (CL-1)

Chinese Name English Name Daytime School (Chinese School, if any) Grade Place
陈韵怡 Grace Chen Monroe Elementary School 3 冠军
杨惠童 Bellana Young Star of the Sea School 3 亚军
卢结如 Jennifer Lu John Yehall Chin Elementary School (南侨学校) 3 季军
黄思敏 Morgan Wong West Portal Elementary School (美洲中华中学校) 3 优异
麦嘉骏 Jackie Mai Alice Fong Yu Alternative School 3 优异
陈嘉丽 Kellie Chan Alice Fong Yu Alternative School 3 优异
邵采娴 Joya Siu Lincoln Elementary School (中华文化院) 3 优异
李钲彤 Erica Li Lincoln Elementary School 3 优异
李一麟 Allen Li West Portal Elementary School 5 优异
曾琬晴 Yuen Tsang West Portal Elementary School 5 优异
温巧怡 Mavis Wen West Portal Elementary School 5 优异
袁德杰 Douglas Yuan West Portal Elementary School 5 优异
张睿哲 Danny Zhang West Portal Elementary School 5 优异

Back to top


Group:6-8 Grade (CL-1) Native Cantonese Speaker广东话为母语组 (CL-1)

Chinese Name English Name Daytime School (Chinese School, if any) Grade Place
阮清岚 Bonnie Yuen Alice Fong Yu Alternative School 7 冠军
阮敬婷 Rachel Yuen Alice Fong Yu Alternative School 7 亚军
曾海霖 Alicia Zeng Alice Fong Yu Alternative School 6 季军

Back to top


Group:9-12 Grade (CL-1) Native Cantonese Speaker广东话为母语组 (CL-1)

Chinese Name English Name Daytime School (Chinese School, if any) Grade Place
汤美群 Linda Tong Galileo High School 11 冠军
叶抒欣 Shu Xin Ye Lowell High School 9 亚军
梁海彤 Carmen Leung Lowell High School 11 季军

Back to top


Non-Native Cantonese Speaker广东话非母语组 (CL-2)

Group:Kindergarten (CL-2) Non-Native Cantonese Speaker广东话非母语组 (CL-2)

Chinese Name English Name Daytime School (Chinese School, if any) Grade Place
Isabelle Oh West Portal Elementary School K 冠军
Olivia Leigh Alice Fong Yu Alternative School K 亚军
黄楚铃 Mary Joyce Wong Jefferson Elementary School (圣安中文学校) K 季军

Back to top


Group:1-2 Grade (CL-2) Non-Native Cantonese Speaker广东话非母语组 (CL-2)

Chinese Name English Name Daytime School (Chinese School, if any) Grade Place
高祖贤 Sarah Dijamco Jefferson Elementary School (圣安中文学校) 1 冠军
伍启茵 Mikayla Ng Alice Fong Yu Alternative School 2 亚军
林伟利 Ryan Jame Lee West Portal Elementary School 2 季军
裴锦祥 Andrew Bui West Portal Elementary School 2 优异
杨绮华 Madisen Young West Portal Elementary School 1 优异
黎作智 Linus Murphy West Portal Elementary School 1 优异
杨梓康 Marcus Young West Portal Elementary School 1 优异
李丽华 Melissa Lee West Portal Elementary School 1 优异

Back to top


Group:3-5 Grade (CL-1) Non-Native Cantonese Speaker广东话非母语组 (CL-2)

Chinese Name English Name Daytime School (Chinese School, if any) Grade Place
林乐怡 Miracle S. Evans Jean Parrer Elementary School (南侨学校) 4 冠军
Crystal Luu Alice Fong Yu Alternative School 4 亚军
郭美薇 Samantha Quach Alice Fong Yu Alternative School 4 季军
黎晓梦 Jacqueline Litle West Portal Elementary School 4 优异
黄楚昕 Michelle Wong Jefferson Elementary School (St Anne Chinese School) 3 优异
黄恩赐 Maxx Wong West Portal Elementary School 4 优异
陈美宏 Jana Chism Alice Fong Yu Alternative School 1 优异
梁秀媚 Sheena Leong Alice Fong Yu Alternative School 4 优异
王燕 Jasmine Wang Alice Fong Yu Alternative School 4 优异
卫诗蕾 Lorelei Vaisse Alice Fong Yu Alternative School 5 优异
锺易宏 William Chung Alice Fong Yu Alternative School 4 优异
施达明 Hezeliah Smithslein Alice Fong Yu Alternative School 4 优异
狄明辉 Roman Dimov West Portal Elementary School 5 优异
黎惠平 Rosa Murphy West Portal Elementary School 3 优异

Back to top


Group:6-8 Grade (CL-2) Native Cantonese Speaker广东话为母语组 (CL-1)

Chinese Name English Name Daytime School (Chinese School, if any) Grade Place
郑婉铃 Susanna Zheng Marina Middle School (美洲中华中学校) 8 冠军
雷翠芳 Amanda Louie Alice Fong Yu Alternative School 8 亚军
黄美莲 Maelin Rose Alice Fong Yu Alternative School 7 季军

Back to top


Group:9-12 Grade (CL-2) Non-Native Cantonese Speaker广东话非母语组 (CL-2)

Chinese Name English Name Daytime School (Chinese School, if any) Grade Place
陈嘉贤 Jenny Chen Galileo High School 11 冠军

Back to top


* All honorable mentions are in no particular order (优异奖排名不分先后)