第九届汉语桥杯比赛 9th Chinese Language Bridge Cup Contests

旧金山州立大学孔子学院与旧金山联合校区主办
Organized by the Confucius Institute at San Francisco State University and SFUSD
中国国家汉语国际推广领导小组办公室与中国驻旧金山领事馆教育组赞助
Sponsored by the Office of Chinese Language Council International and
Education Office of the Chinese Consulate General in San Francisco

获奖者及颁奖典礼通知 
Winners and Award Ceremony

Dear All,

Congratulations to all of the participants in the 9th Chinese Language Bridge Cup Contests for K-12. You are welcome to visit our website for the information about winners at http://www.sfsu.edu/~ci/index.html.

PS: All winners should read the following information for the Award Ceremony and Reception Dinner on March 22, 2013.

We are going to host the Award Ceremony for the 9th Chinese Language Bridge Cup Contests at the Auditorium of Marina Middle School on Friday, March 22 at 4:30pm. All winners and parents should arrive and register to receive the award certificates and name tags before 4pm. All winners should sit on the assigned seats on the name tags and all parents should sit at audience’s seats.  

During the Award Ceremony, everyone should keep quiet and should not leave in the middle of the ceremony. All winners have to follow the teachers’ instruction to go to the stage, take photos and get off the stage in order. All honorable mention winners should take your award certificates with you on stage.

All winners should receive your prizes and invitation cards for the Reception Dinner at the registration desks after the Award Ceremony. Each
K-8 winner can only take one parent to the Dinner at Chinese Consulate in SF while 9-12 students should come alone because of limited space.

All winners are invited to the Confucius Institute Gala – Chinese Martial Art and Kung Fu Performance by Beijing Sports University at Harbor Light Church Auditorium (4760 Thornton Ave., Fremont, CA 94536) on Tuesday, April 16 at 7:00-8:30pm. Three FREE tickets will be provided to those winners who guarantee attendance.

All winners and parents should arrive at Consulate General of P.R.C. in SF with the invitation cards before 7pm on March 22.

Marina Middle School address: 3500 Fillmore Street, San Francisco, CA 94123. Parking is free at Marina Middle School parking lot.

Consulate General of P.R.C.:1450 Laguna Street, San Francisco



大家好!

第九届汉语桥杯比赛已经顺利圆满结束,请到州大孔院网站查看获奖者名单http://www.sfsu.edu/~ci/index.html

注意:请获奖者按以下相关规定参加2013年3月22日颁奖典礼和晚宴。

组委会定于2013年3月22日下午4点半在马连拿中学(Marina Middle School) 礼堂召开第九届汉语桥杯比赛颁奖典礼,请所有获奖者及家长在4点前到礼堂前注册,领取获奖证书和名牌(所有参赛者请按名牌上座号到获奖者区域就坐,家长请到观众席就坐,K-8年级的获奖选手可带一名家长参加领馆晚宴;因场地有限,9-12年级获奖选手请独自参加晚宴)。颁奖典礼中请保持安静,不许中途退场。

颁奖过程中,请获奖者们在老师们的点名和引领下按顺序上台领奖、合影及退场。请冠军、亚军和季军空手上台领奖,优胜奖持获奖证书上台领奖。

请所有获奖选手及家长在颁奖典礼结束后再到领奖注册处领取奖品、领馆晚宴的请柬(K-8年级的获奖选手可带一名家长参加中国驻旧金山总领馆晚宴,9-12年级获奖选手请独自参加)。

旧金山州大孔子学院为奖励优胜学生,邀请获奖学生和家长4月16日观看“孔子学院中华文化巡演”,由北京体育大学演出团表演中国功夫,武术。确定去观看演出的每位获奖者可领取3张演出票,如不能出席,请勿领票。

请所有参加领馆晚宴的获奖者及家长在2013年3月22日晚上7点前持请柬到领馆参加晚宴。中国驻旧金山总领事馆地址:1450 Laguna Street, San Francisco。

马连拿中学地址:3500 Fillmore Street, San Francisco, CA 94123。参加颁奖典礼的家长可在马莲拿中学停车场免费停车。

 

 

绘画比赛结果 Paingting/Drawing Results

Group       Kindergarten

(幼儿园组)

 

Chinese Name

English Name

Daytime School (Chinese School, if any)

Grade

Place

 

Defabio, Constantine

Starr King Elementary School

K

冠军

 

 

Naiyer, Alisha

Chinese Immersion School

K

亚军

 

朱子康

Chu, Ethan

West Portal Elementary School

K

季军

 

谢恺琪

Hsieh, Kiana

Lafayette Elementary School

K

季军

 

伍墨林

Wu, Emily

Dianne Feinstein Elementary School

K

优异

 

 

Che, Naomy

West Portal Lutheran School

K

优异

 

 

Defabio, Valentina

Starr King Elementary School

K

优异

 

王凯恒

Wang, Kai

Jose Ortega Elementary School

K

优异

 

Group:

1-2 Grade

(一至二年级)

 

 

 

 

 

 

 

Place

陳宇萱

Chen, Rachel

Lawton Alternative School

2

冠军

 

 

Lao, Emily

Yu Ming Charter School

2

亚军

 

林靖祎

Lin,  Layla

Spring Valley Science School

1

亚军

 

卢乐儿

Lou, Chloe

Ruskin Elementary School

1

季军

 

司徒敏惠

Situ, Mandy

West Portal Elementary School

2

季军

 

 

Lin, Natalie

Marjorie H. Tobias Elementary School

2

季军

 

芮羽希

Rui, Yuxi

Ulloa Elementary School

2

优异

 

赵观仪

Zhao,  Flora

Gordon J. Lau Elementary School

2

优异

 

沈珍安

Shen, Rachel

Stevenson (Robert Louis) Elementary School

2

优异

 

赵家灵

Zhao, Catherine

Country Club Elementary School

2

优异

 

卢永乐

Lu, Wilson

Spring Valley Science School

 

优异

 

陳錦魰

Chan, Bethany

Meyerholz Elementary School

2

优异

 

 

Bui, Emma

West Portal Elementary School

1

优异

 

 

Lin, Brian

Alice Fong Yu Alternative School

1

优异

 

Group

3-5 Grade

(三至五年级)

 

 

Chinese Name

English Name

Daytime School (Chinese School, if any)

Grade

Place

 

司马跃

Sima, Alex

Stevenson (Robert Louis) Elementary School

3

冠军

 

卢仲乐

Lou, Kyle

Ruskin Elementary School

3

亚军

 

王石亦珈

Wang, Shi Yi Jia

Chinese Education Center

4

亚军

 

 

Huang, Sophie

Spring Valley Science School

5

 

夏浩德

Javier, Ryan

West Portal Elementary School

3

季军

 

高嘉楹

Ko, Catherine

St. Anne School

5

季军

 

孙悦然

Sun, Yueran Hannah

Sutro Elementary School

4

季军

 

戚穎欣

Qi , Winnie

Alice Fong Yu Alternative School

5

优异

 

欧纪欣

Ou, Emily

Gordon J. Lau Elementary School

 

优异

嚴靜彤

Yim , Fiona

West Portal Elementary School

5

优异

 

曾仁光

Dong, Lucas

Jose Ortega Elementary School

5

优异

 

 

Yee , Christina

Alice Fong Yu Alternative School

4

优异

 

司马虎

Sima, Andrew

Stevenson (Robert Louis) Elementary School

5

优异

 

陳樂瑤

Chan, Koey

West portal Elementary School

3

优异

陳穎怡

Chen, Jessica

West Portal Lutheran school

5

优异

 

 

Hu, Dana

Lawton Elementary School

5

优异

 

黃愷蒞

Wong, Kylie

West Portal Elementary School

4

优异

 

Group

6-8 Grade

(六至八年级) 

 

 

 

Chinese Name

English Name

Daytime School (Chinese School, if any)

Grade

Place

 

梁溥真

Liang, Puzhen

Gordon J. Lau Elementary School

8

冠军

蔡思华

Cai, Sihua

Marina Middle School

6

亚军

 

李颖君

Li, Kris

Presidio Middle School

7

亚军

 

鍾易宏

Chung , William

Alice Fong Yu Alternative School

6

季军

 

伍詩林

Wu, Katherine

Aptos Middle School

6

季军

 

黄以骞

Wong, Nicole Yee Hin

Herbert Hoover Middle School

6

季军

 

谭慧妍

Tan, Ellen

Francisco Middle School

8

优异

 

 

SunBecky

Albany Middle School

7

优异

 

余美娜

Yu, Meina

Kipp Summit Academy School

7

优异

 

何蓉

He, Elizabeth

Bernal Intermediate School

7

优异

 

谢洁仪

Tse, Patricia

West Portal Lutheran School

6

优异

梁依婷

Liang,  Lilibelle

A.P.Giannini Middle School

8

优异

 

陈影

Chen, Ying

Herbert Hoover Middle School

7

优异

 

Group

9-12 Grade

(九至十二年级)

 

 

 

Chinese Name

English Name

Daytime School (Chinese School, if any)

Grade

Place

 

秦奕蕙

Qin, Sophia

Lowell High School

9

冠军

 

赵绮雯

Zhao, Qiwen

Galileo High School

10

亚军

 

谢洁婷

Tse, Katherine

Sacred Heart Cathedral Preparatory School

12

季军

林子柠

Lin, Diana

Amador Valley High School

 

优异

 

郭凱琪

Guo, Kaiqi

Galileo High School

11

优异

 

Wei, Angelina

Thurgood Marshall Academic High School

11

优异

 

高詠道

Kao,Wesley

Mira Loma High School

10

优异

 

毛笔书法比赛  Brush Calligraphy

Group

3-5 Grade

(三至五年级)

 

 

Chinese Name

English Name 

Daytime School (Chinese School, if any)

 Grade

 Place

孙悦然

Sun, Yueran Hannah

Sutro Elementary School

    4

冠军

欧纪欣

Ou, Emily

Gordon J. Lau Elementary School

    4

亚军

许芷瑄

Xu, Lesley

West Portal Elementary School

    5

优异

马霭雯

Ma, Alice

Garfield Elementary School

    4

优异

Group

6-8 Grade                    

(六至八年级)

Chinese Name 

English Name

 Daytime School (Chinese School, if any)

Grade

Place

欧纪莹

Ou, Lily

Roosevelt Middle School

    7

优异

李颖君

Li, Kris

Presidio Middle School

    7

优异

苏泳祺

So, Helen

Fernando Rivera Intermediate School

    7

优异

Group

9-12 Grade

(九至十二年级)

Chinese Name

English Name

Daytime School (Chinese School, if any)

 Grade

Place

梁琬渝

Leong, Un

Piedmont Hills High School

    12

冠军

陈韵涵

Tan, Valerie

Lynbrook High School

     9

亚军

朱惠芳

Zhu, Fanny

Lowell High School

    11

优异

黄静宇

Huang, Jimmy

Thurgood Marshall High School

     9

优异

 

硬笔书法比赛 结果Pen Calligraphy Result

Group3-5 Grade

(三至五年级)

 

 

Chinese Name

English Name

Daytime School (Chinese School, if any)

Grade

Place

王石亦珈

Wang, Shi Yi Jia

Chinese Education Center

5

冠军

麦安琪

Mak, Sarina

Alice Fong Yu Alternative School

5

亚军

危奕扬

Wei, Yiyang

Chinese education center

5

亚军

韩燕妮

 Han, Kelley Y

Alice Fong Yu Alternative School

5

季军

高嘉楹

 Ko, Catherine

St. Anne School

5

季军

刘义恩

Lau, Ian

Starr King Elementary

 

优异

刘雅颖

Liu, Eva

Chinese Education Center

5

优异

孙继安

Sun, Sabrina

Alice Fong Yu Alternative School

4

优异

 

Cheung, Jamie

Alice Fong Yu Alternative School

 

优异

 

Liao, Mimi

Chinese Education Center

5

优异

周忆

Murphy-Weise, Margaret

Starr King Elementary School

4

优异

Group6-8 Grade

(六至八年级)

 

 

Chinese Name

English Name

Daytime School (Chinese School, if any)

Grade

Place

傅迟雪

Fu, Chixue (Sybil)

American Indian Public Charter School II

6

冠军

李炎俊

Li, Sonny

Francisco Middle School

7

亚军

鍾易宏

Chung, William

Alice Fong Yu Alternative School

6

亚军

陈炫如

Chen, Katherine

Stanley Middle School

 

亚军

方天慧

Fang, Tiffany Tianhui

Herbert Hoover Middle School

 

季军

蔡思华

Cai, Sihua

Marina Middle School

6

季军

郑嘉颖

Cheng, Sherry

St. Anne School

7

季军

邱佳蕾

Qiu, Jialei

A.P.Giannini Middle School

8

季军

林育璿

Lin, Stella

Hart middle school

 

优异

卢嘉瑜

Joey Jia Yu Lu

Roosevelt Middle School

8

优异

梁翠敏

Liang, Sophie

Francisco Middle School

8

优异

许令沂

Hui, Flora

Alice Fong Yu Alternative school

7

优异

刘思妍

Liu, Jenny

Marina Middle School

8

优异

Group9-12 Grade

(九至十二年级)

 

Chinese Name

English Name

Daytime School (Chinese School, if any)

Grade

Place

陈韵涵

Tan, Valerie

Lynbrook High School

9

冠军

王丽敏

WangGloria

Wallenberg High School

11

亚军

汤群興

Tong, Allen

Galileo Academy of Science and Technology School

9

亚军

欧慧

Ao, Wai

Phillip & Sala Burton High School

12

亚军

陈嘉琦

Chan, Jocelyn

Abraham Lincoln High School

11

季军

关绮文

Guan, Qiwen

George Washington High School

11

季军

黄婉莹

Huang, Wanying

Galileo High School

11

季军

谭子娟

Tan, Selina

George Washington High School

11

优异

 

Lao, Rowuena

George Washington High School

11

优异

 

Che ,Mandy L.

Lowell High School

11

优异

曹玉华

Cao, Yu Hua

Galileo Academy of Science & Technology School

10

优异

 

作文比赛  Composition

Group3-5 Grade

(三至五年级)

 

 

Chinese Name

English Name

Daytime School (Chinese School, if any)

Grade

Place

李奕涵

Li, YiHan(Alison)

Chinese Education Center Elementary School

5

冠军

孙悦然

Sun, Yueran Hannah

Sutro Elementary School

4

亚军

余津昕

Yu, Johnson

Chinese Education Center

4

季军

危奕扬

wei yiyang

Chinese Education Center

5

优异

刘雅颖

Liu, Eva

Chinese Education Center

5

优异

马蔼雯

Ma, Alice

Garfield Elementary School

4

优异

徐彦哲

Xu, Zachary

Ulloa Elementary School

4

优异

Group6-8 Grade

(六至八年级)

 

 

Chinese Name

English Name

Daytime School (Chinese School, if any)

Grade

Place

歐琳

Ao, Lam

James Denman Middle School

8

冠军

李抒涵

Li, Calla

Havest Park Middle School

7

亚军

孙书宁

Sun, Becky

Albany Middle School

7

季军

郑晓晶

Zheng, Crystal

Aptos Middle School

7

优异

谭慧妍

Tan, Ellen

Francisco Middle School

8

优异

蔡绮雯

Cai, Qiwen

Aptos middle school

8

优异

赵泳琪

Zhao, Amy

Aptos middle school

8

优异

Group9-12 Grade

(九至十二年级)

 

 

Chinese Name

English Name

Daytime School (Chinese School, if any)

Grade

Place

吴婉芳

Wu, Farren

Lowell High School

9

冠军

曾楚乔

Zeng, Chuqiao

Lowell High School

9

亚军

 

Gao, Jessica

Lowell High school

10

季军

曹穎瑤

Cao, Yingyao

Abraham Lincoln High School

11

季军

陈洁仪

Chen,  Jieyi

George Washington High School        

11

优异

陳俊

Chan,  Brandon

Lowell High School

9

优异

郑晓莹

Zheng,  Xiaoying

Abraham Lincoln High School

12

优异

伍玲儿

Wu,  Linger

Burton High School

12

优异

 

翻译比赛  Translation

Group6-8 Grade

(六至八年级)

 

 

Chinese Name

English Name

Daytime School (Chinese School, if any)

Grade

Place

梁溥真

Liang, Puzhen

Alice Fong Yu Alternative School

8

冠军

郑晓晶

Zheng, Crystal

Aptos Middle School

7

亚军

李存中

Halevy, Karina

Bullis Charter School

6

季军

雷华杰

Lei, Allan

Giannini (A.P.) Middle School

8

季军

朱律祺

Chu, Jonathan

Chinese American International School

8

优异

李抒涵

Li, Calla

Havest Park Middle School

7

优异

Group9-12 Grade

(九至十二年级)

 

 

Chinese Name

English Name

Daytime School (Chinese School, if any)

Grade

Place

區麗雅

Ao, Lai Nga

Balboa High School

11

冠军

梁蘊寧

Liang, Esalyna

Lowell High School

11

亚军

邓旭山

Deng, Derick

Lowell High School

 

季军

李青

Li, Ching

Galileo Academy of Science and Technology School

12

优异

劳明慧

Lao, Minghui Emily

Lowell High School

10

优异

 

Shao, Julia

Lowell High School

12

优异

陳俊

Chan, Brandon

Lowell High School

9

优异

陈洁仪

Chen, Jieyi

George Washington High School

11

优异

雷曼琳

Lei, ManLin Kitty

Phillip & Sala Burton High School

10

优异

 

诗歌朗诵比赛结果 Poetry Results

Native Mandarin Speaker 普通话母语组 (ML-1)

GroupKindergarden (ML1 Native Mandarin Speaker 普通话母语组 (ML-1)

Chinese Name

English Name

Daytime School (Chinese School, if any)

Grade

Place

周楷翔

Zhou, KaiXiang

Sutro Elementary School

K

冠军

关海晴

Guan, Haiqing

Gordon Lau Elementary School

K

亚军

伍墨林

Wu, Emily

Dianne Feinstein Elementary School

K

季军

劉志鍵

Liu, ZhiJian Bosco

Chinese Education Center Elementary School

K

优异

林欣妍

Lum, Tiffany

Star of the Sea School

K

优异

 

Lin, Izabella

Central Chinese High School

K

优异

Group1-2 GradeML-1

Native Mandarin Speaker 普通话母语组 (ML-1)

Chinese Name

English Name

Daytime School (Chinese School, if any)

Grade

Place

赵家灵

Zhao, Catherine

Country Club Elementary School

2

冠军

程心玙

Cheng, Sharon

Spring Valley School

1

亚军

张璿

Zhang, Xuan

Evergreen Elementary School

2

季军

宋润声

Song, Jonathan

Orchard School

2

季军

周嘉晨

Zhou, Michael

John Gomes Elementary School

2

优异

许杰夫

Xu, Jeffrey

Sunset Elementary School

2

优异

罗滢滢

Luo, Melody

Jean Parker Elementary School

2

优异

Group3-5 GradeML-1

Native Mandarin Speaker 普通话母语组 (ML-1)

Chinese Name

English Name

Daytime School (Chinese School, if any)

Grade

Place

保怡然

Bao, Jenna

Carolyn Clark Elementary School

5

冠军

金怡萱

Jin, Vivian

The Harker School

4

亚军

张卓翎

Zhang, Jacqueline

Forest Park Elementary School

5

季军

孙悦然

Sun, Yueran Hannah

Sutro Elementary School

4

优异

罗宇衡

Luo, Jason

Mei Jia Chinese Learning Center

4

优异

李大我

Li, Edmond

James F. Smith Elementary School

4

优异

李杏林

Li, Xinglin

Spring Valley Science School

5

优异

Group6-8 GradeML-1

Native Mandarin Speaker 普通话母语组 (ML-1)

Chinese Name

English Name

Daytime School (Chinese School, if any)

Grade

Place

梁溥真

Liang, Puzhen

Alice Fong Yu Alternative School

8

冠军

陳炫如

Chen, Katherine

Stanley Middle School

8

亚军

王振環

Leachman , Robert ChienHwa

Chinese American International School

8

亚军

邱佳蕾

Qiu, Jialei

A.P.Giannini Middle School

8

季军

李芷宁

Li, Zhining

Aptos middle school

8

优异

万语

Wan, Emily

Miller Middle School

7

优异

郑骏彦

Chang, Juinyan Sydon

Chinese American International School

6

优异

Group   9-12 GradML1

Native Mandarin Speaker 普通话母语组 (ML-1)

Chinese Name

English Name

Daytime School (Chinese School, if any)

Grade

Place

罗家驰

Luo, Jiachi

Irvington High School

10

冠军

刘珊

Liu, Silvia

Piedmont Hills High School

9

亚军

张智诚

Zhang, Raymond

George Washington High School

9

亚军

陆俊杰

Lu, Junjie

Abraham Lincoln High School

11

季军

陳忠涵

Chen, Zhonghan

Amador Valley High School

9

优异

高源

Gao, Angela

Lowell high school

10

优异

朱唯家

Zhu, Tommy

Foothill high school

9

优异

 

Non-Native Mandarin Speaker 普通话非母语组 (ML-2)

Group KindergartenML-2

Non-Native Mandarin Speaker 普通话非母语组 (ML-2)

Chinese Name

English Name

Daytime School (Chinese School, if any)

Grade

Place

 谭雅丹

Ena

Gordon Lau Elementary School

K

冠军

美禧卓安

Ahl, Michelle

Jane A school

K

亚军

陈俊亦

Chen, Wilson

R. L. Stevenson Elementary School

K

季军

余志颖

 

Cornerstone Academy

K

季军

 

Martin, Grace

Yu Ming Charter School

K

优异

 

Alisha, Naiyer

Chinese Immersion School

K

优异

 

Constantine, Defabio

Starr King Elementary School

K

优异

王中秀

Kara, Kavanagh

Jose Ortega Elementary School

K

优异

Group   1-2GradeML-2

Non-Native Mandarin Speaker 普通话非母语组 (ML-2)

Chinese Name

English Name

Daytime School (Chinese School, if any)

Grade

Place

刘泽然

Liu, Damon

Kittredge School

1

冠军

月婵

Morris, Lucille

Jean Parker Elementary School

1

亚军

朱詠琪

Zhu, Jamie

Gordan J. Lau Scholl

2

亚军

李存宽

Kasper, Halevy

International School of the Peninsula

1

亚军

 

Saskia, Botha

Bullis Charter School

1

季军

 

Cobarrubias, Santiago

Chinese American International School

1

季军

马丽霞

Metteo, Isabel

Chinese American International School

2

季军

歐紀彤

Ou, Grace

Gordon J. Lau Elementary School

2

优异

方芷思

Fong, Mckenna

Chinese American International School

2

优异

陸可穎

Lu, Connie

West Portal Elementary School

2

优异

邵启文

Petrocelli, Samuel

Starr King Elementary School

1

优异

 

Martell, Claiborne

Chinese American International School

2

优异

 

Sundar, Krithi

Bullis Charter School

1

优异

 

Connor, Coco

Sunset Elementary  School

1

优异

Group   3-5GradeML-2

Non-Native Mandarin Speaker 普通话非母语组 (ML-2)

Chinese Name

English Name

Daytime School (Chinese School, if any)

Grade

Place

 

Chen, Jason

Stevenson Elementary School

4

冠军

沈凯熙

Powers, Steven

Starr King Elementary School

3

亚军

黄晓东

Huang, Jordan

Gordon J Lau School

3

亚军

林凯文

Lin, Kevin

R.L.Stevenson School

5

季军

毕修君

Pilotte, Edward

Starr King Elementary School

3

季军

 

Chow, Stanley

Sherman Elementary School

3

季军

 

Chow, Steven

Sherman Elementary School

4

优异

仁紫 史蒂芬

Nishi, Stephen

Challenger School

4

优异

 

Frazier, Henry

Chinese American International School

3

优异

曾迨烜

Chan, Cedric

Bullis Charter School

3

优异

罗荣

Luo, Anna

Robert Louis Stevenson Element School

4

优异

常天宇

Chang, Aaron

Robert Louis Stevenson Element School

3

优异

方栩樂

Lea, Thibaut de Maisieres

Chinese-American International School

3

优异

Group   6-8GradeML-2

Non-Native Mandarin Speaker 普通话非母语组 (ML-2)

Chinese Name

English Name

Daytime School (Chinese School, if any)

Grade

Place

陈海天

Chen, Anthony

Presidio Middle School

6

冠军

朱律祺

Chu, Jonathan

Chinese American International School

8

亚军

陈秋伊

Kaler, Catherine

French American International School

7

季军

郑嘉颖

Cheng, Sherry

St. Anne School

7

优异

王振宇

Leachman, Berkeley ChienHwa

Chinese American International School

7

优异

 

Khuu, Emily

A.P Giannini Middle School

7

优异

Group   9-12GradeML-2

Non-Native Mandarin Speaker 普通话非母语组 (ML-2)

Chinese Name

English Name

Daytime School (Chinese School, if any)

Grade

Place

钱睿凝

Yount, Romi

Lowell High School

10

冠军

施博瑞

Bakari, Smith

International High School

10

亚军

向家豪

Herndon, Charles

Sacred Heart Cathedral Preparatory

11

季军

 

Trenam, Oscar

sacred heart cathedral Preparatory

9

优异

雷华欣

Lei, Katie

Lowell High School

11

优异

郑晓莹

Zheng, XiaoYing

Abraham  Lincoln High School

12

优异

 

Native Cantonese Speaker 广东话母语组 (CL-1)

Group    KindergartenCL1

Native Cantonese Speaker 广东话母语组 (CL-1)

Chinese Name

English Name

Daytime School (Chinese School, if any)

Grade

Place

司徒启麟

Situ, Taylan

West portal Elementary School

K

冠军

谢恺琪

Hsieh, Kiana

Lafayette Elementary School

K

亚军

曾子康

Tang, Toby

West Portal Elementary School

K

优异

谢富

Xie, Jeffrey

Parkside Preschool & Kindergarten

K

优异

     Group:  1-2 Grade (CL-1)                 Native Cantonese Speaker 广东话母语组 (CL-1) 

Chinese Name

English Name

Daytime School (Chinese School, if any)

Grade

Place

朱颖意

Zhu, Zoey

Cornerstone Academy

2

冠军

郑素欣

Zheng, Jessica

Gordon J. Lau Elementary School

1

亚军

梁考闻

Liang, Karman

West Portal Elementary School

1

季军

 

Ng, Anderson

Alice Fong Yu Alternative School

1

优异

 

Ng, Audrey

West Portal Elementary School

1

优异

 

Woo, Alexis

Alice Fong Yu Alternative School

2

优异

Group

3-5 Grade (CL-1)

     Native Cantonese Speaker 广东话母语组 (CL-1) 

Chinese Name

English Name

Daytime School (Chinese School, if any)

Grade

Place

张沛姗

Chang, Jamie

Alice Fong Yu Alternative School

5

冠军

戚颖欣

Qi, Winnie

Alice Fong Yu Alternative School

5

亚军

戚芸杉

Qi, Alina

Alice Fong Yu Alternative School

4

季军

 

Chen, Juliana

Alice Fong Yu Alternative School

4

优异

曾瑩瑩

Zeng, Donna

Alice Fong Yu Alternative School

3

优异

林婉婷

Lam, Wendy

West Portal Elementary School

4

优异

Group

6-8 Grade (CL-1)

     Native Cantonese Speaker 广东话母语组 (CL-1) 

Chinese Name

English Name

Daytime School (Chinese School, if any)

Grade

Place

阮清霖

Yuen, Connie

Alice Fong Yu Alternative School

7

冠军

赵芳婷

Zhao, Fountine

Roosevelt Middle School

7

亚军

江慧姬

Kong, Erica

Roosevelt Middle School

8

优异

陈子盈

Chen, Stepha